Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Krónika
Anul şi data apariţiei: 02.12.2008
Tematica: legea învăţământului – predarea limbii române ca a doua limbă
Categoria articolului: ştiri
Titlul articolului: Oktatási törvény: újabb javaslatok
Acces online: https://www.kronika.ro/nd.php?name=Sh&what=18795


Nagyvárad n A magyar tannyelvű iskolákban oktassák az első osztálytól az érettségiig speciális módszer szerint, külön tankönyvek használatával és saját tanmenettel a román nyelvet, és vizsgáztassák külön kritériumok szerint a diákokat – javasolta Tóth Márta, a nagyváradi Ady Endre Gimnázium igazgatója a tanügyi és felsőoktatási törvényről a Mihai Eminescu Főgimnáziumban (volt premontrei gimnázium) szervezett tegnapi közvitán. A tervezetet Corina Chertes, tanügyminisztériumi tanácsos mutatta be, és ő válaszolt a felmerült kérdésekre.

„A tanárokkal és a szülőkkel is egyeztettünk – nyilatkozta a Krónikának Tóth Márta. – Többek között azt javasoljuk, hogy a magyarság története ne választható tantárgy legyen, hanem kötelező, így ne fordulhasson elő, hogy a tantárgy háttérbe szorul.” A törvény szövegét is módosítanák, bevezetve például a „kultúrák közötti párbeszéd” terminust. Amint arról korábban beszámoltunk, Pásztor Gabriella oktatási államtitkár korábban úgy nyilatkozott, mivel nagyon sokan felszólaltak a román nyelv tanítására vonatkozó cikkely módosításáért, reméli, módosul ez a cikkely, és úgy kerül be a végleges változatba. Ám a parlamentben még sok pontban változhat a minisztérium jogszabályjavaslata. A felekezeti oktatás kérdését Radu Rus, az Ortodox Teológiai Gimnázium említette a tegnapi közvitán, hivatkozva a magyar és román egyházak képviselőiből álló felekezetközi munkacsoport január 25-i, váradi ülésén kidolgozott javaslataira. A javaslatcsomagban egyebek mellett az állami oktatási intézményeknek járó támogatásokkal megegyező anyagi támogatást kérnek.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.